İçeriğe geç

İran’ın eski dini nedir

İran’ın Eski Dini

Zoroastrızm

İran’ın eski dini olarak Zoroastrızm bilinir. İran’da tarihsel olarak önce Zoroastrızm’e inanılmıştı, ancak yıllar içinde İslam’a geçiş yaşanmıştır. İran’da Zoroastrızm, çok eski zamanlardan beri önemli bir dindir ve hala çok sayıda halk tarafından inanılmaktadır.

Zoroastrızm, İran’da Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi dinden önce gelen bir dindir. İran’da Zoroastrızm inancı, sadece İranlılar tarafından değil, aynı zamanda İndia ve Pakistan’da da kendine özgü bir şekilde inanılır. Zoroastrızm’in kurucusu olarak Zarathustra bilinir, bu dinin kurucusu olarak hala çok sayıda insan tarafından saygı görmektedir.

Zoroastrızm, İranlılar için önemli bir dindir ve özellikle İranlılar için önemli bir tarihsel öneme sahiptir. Zoroastrızm, çok eski zamanlardan beri İran’da inanılan bir dindir ve bu nedenle İranlılar tarafından özellikle önemsenir. Zoroastrızm’in temel inancı, ateşin ve ışığın kutsallığı üzerine kurulmuştur. İran’da Zoroastrızm inancına göre insanlar, dünyada ışık ve karanlık arasındaki savaşın içinde olmalıdır.

İran’da Zoroastrızm inancının özellikle önemli olduğu bir diğer alan ise ahlak ve dinsel etiktir. Zoroastrızm inancına göre insanların hayatlarının amacı, iyi ve kötü arasında seçim yapmak ve dünyayı kötülükten arındırmaktır. Bu nedenle insanların hayatlarının amacı, iyiye karşı kötüyü mağlup etmek, ahlakı koruyup kollamak ve insanlar arasındaki uyumu sağlamaktır.

Zoroastrızm inancı, tarihsel olarak önemli bir dindir ve bu nedenle İranlılar tarafından özellikle önemsenir. İran’da Zoroastrızm inancına göre insanların hayatlarının amacı, iyi ve kötü arasındaki savaşın içinde olmak ve kötülükten arındırmaktır. İran’da Zoroastrızm inancının özellikle önemli olduğu diğer alanlar ise ahlak ve dinsel etiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir